Dyrygent

dyrygent_2

Magdalena Wdowicka-Mackiewicz jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie dyrygentury chóralnej prof. Stanisława Kulczyńskiego. Już w czasie studiów został doceniony jej talent, gdy na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 1992 r. zdobyła drugą, a w 1994 r. pierwszą nagrodę. Po studiach została zatrudniona na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, gdzie obecnie jest profesorem dyrygentury chóralnej, a od października 2012 r. pełni również funkcję kierownika Katedry Chóralistyki. Jej klasę ukończyły do tej pory 22 osoby. Większość z nich prowadzi własne chóry, zespoły, zarówno zawodowe, jak i amatorskie.

Magdalena Wdowicka-Mackiewicz współpracowała z wieloma chórami i orkiestrami, m.in. z chórem Akademii Muzycznej w Poznaniu, orkiestrą barokową Arte dei Suonatori, Collegium F, z którymi przygotowywała dzieła wokalno-instrumentalne J.S. Bacha, D. Buxtehudego, W.A. Mozarta, C. Orffa, A. Pärta i innych.

Magdalena Wdowicka-Mackiewicz specjalizuje się głównie w wykonywaniu muzyki okresu renesansu i baroku. Jako wykładowca uczestniczy w konferencjach i sesjach naukowych, jest jurorem na konkursach chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne. Należy do The European Choral Association – Europa Cantat.

Działalność artystyczna Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz jest związana przede wszystkim z Chórem Kameralnym Dysonans, który prowadzi od 1991 r. Z zespołem tym zdobyła wiele znaczących nagród na konkursach chóralnych w Polsce i Europie.

Za swoją działalność w 2007 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2013 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz w 2017 r. Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

 

Drugi dyrygent – asystent

13728235_1425615000798532_159019053_o

Edyta Muchowiecka jest absolwentką Dyrygentury Chóralnej w klasie Prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz (2017) oraz Rytmiki (2014). Z Chórem Kameralnym Dysonans współpracuje od roku 2013, od lipca 2016 pełniąc funkcję drugiego dyrygenta zespołu. Założyciel i kierownik artystyczny Chóru Ignis Cantores działającego przy Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Od października 2017 wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Nauczyciel przedmiotów teoretycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, w latach 2016-2018 dyrygent Chóru Dziecięcego „Kukułeczki” Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Laureatka nagród w konkursach kompozytorskich (II nagroda za utwór „Exaudi, Deus, deprecationem meam” na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opus 966, II nagroda za utwór „Kołysanka” do słów K.K. Baczyńskiego na alt (mezzosopran) i fortepian na XXIV Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim im. A. Didura w Sanoku, oraz II nagroda w kategorii A za utwór A mały Chrystus na III Ogólnopolskim Konkursie w Zakresie Kompozycji Chóralnej we Wrocławiu).