Dyrygent

dyrygent_2

Magdalena Wdowicka-Mackiewicz jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury chóralnej prof. Stanisława Kulczyńskiego.

Dwukrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (1992- II nagroda, 1994- I nagroda). Od 1994 roku zatrudniona na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, gdzie obecnie jako profesor wykłada dyrygenturę chóralną . Od października 2012 roku pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki. Jej klasę dyrygentury ukończyły do tej pory 22 osoby. Znakomita większość absolwentów prowadzi obecnie własne chóry a także zespoły, zarówno zawodowe jak i amatorskie.

Magdalena Wdowicka-Mackiewicz współpracowała z wieloma chórami i orkiestrami: m.in. z chórem Akademii Muzycznej w Poznaniu , orkiestrą barokową Arte dei Suonatori, Collegium F, z którymi przygotowywała dzieła wokalno- instrumentalne J. S. Bacha , D. Buxtehude, W. A. Mozarta, C. Orffa, A. Pärta i in.

Magdalena Wdowicka-Mackiewicz specjalizuje się głównie w wykonawstwie muzyki okresu Renesansu i Baroku. Uczestniczy jako wykładowca w konferencjach i sesjach naukowych, jest jurorem na konkursach chóralnych ( m.in. Concorso Internationale di Canto Corale w Gorycji ), prowadzi warsztaty chóralne. Jest członkiem European Choral Asssociation Europa Cantat.

Działalność artystyczna Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz jest związana przede wszystkim z Chórem Kameralnym Dysonans, którego dyrygentem jest od 1991r. Z zespołem tym zdobyła wiele znaczących nagród na konkursach chóralnych w Polsce i Europie.

Za swoją działalność została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2007r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej ( 2013r.)oraz Medalem Srebrnym za Długoletnia Służbę ( 2017r.)

Drugi dyrygent – asystent

13728235_1425615000798532_159019053_o

Absolwentka Dyrygentury Chóralnej w klasie Prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz (2017) oraz Rytmiki (2014). Z Chórem Kameralnym Dysonans współpracuje od roku 2013, od lipca 2016 pełniąc funkcję drugiego dyrygenta zespołu. Założyciel i kierownik artystyczny Chóru Ignis Cantores działającego przy Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Od października 2017 wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Nauczyciel przedmiotów teoretycznych
w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, w latach 2016-2018 dyrygent Chóru Dziecięcego „Kukułeczki” Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Laureatka nagród w konkursach kompozytorskich (II nagroda za utwór „Exaudi, Deus, deprecationem meam” na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opus 966, II nagroda za utwór „Kołysanka” do słów K.K. Baczyńskiego na alt (mezzosopran) i fortepian na XXIV Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim im. A. Didura w Sanoku, oraz II nagroda w kategorii A za utwór A mały Chrystus na III Ogólnopolskim Konkursie w Zakresie Kompozycji Chóralnej we Wrocławiu).