Historia zespołu sięga 1991 r., kiedy grupa młodych ludzi postanowiła założyć chór. Nazwali go prowokacyjnie i trochę z przekory Dysonans. Nazwa ta przetrwała do dziś i stanowi pewnego rodzaju motto zespołu, ponieważ dysonans to nie tylko określenie muzycznego zjawiska, ale również napięcie, energia potęgująca emocje. Takie są właśnie interpretacje chóru – dynamiczne, emocjonalne, wysoko oceniane nie tylko za technikę, lecz także za ekspresję wykonań. Dziś Chór Kameralny Dysonans to zespół z tradycjami i doświadczeniem, ale stale poszukujący nowych wyzwań i inspiracji.
Zespół działa przy Stowarzyszeniu Promocji Kultury Cantamen. Koncertuje w niemal wszystkich krajach Europy i bierze udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach chóralnych. Najnowsze osiągnięcia zespołu to Grand Prix oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu polskiego kompozytora na XVII Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej w październiku 2022 roku; I nagroda w kategorii muzyki sakralnej, I nagroda w kategorii muzyki ludowej oraz I nagroda w kategorii muzyki katalońskiej na XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cançò mediterrània” – Barcelona – Lloret de Mar we wrześniu 2022 roku; I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu muzyki dawnej na XXI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. F. Nowowiejskiego w Barczewie w czerwcu 2022 r.; I nagroda w kategorii baroku, II nagroda w kategorii renesansu oraz nagroda specjalna za program o najwyższych walorach artystycznych na 55. Concorso Internazionale di Canto Corale Seghizzi Gorizia w 2016 r., a także udział w ścisłym finale Międzynarodowego Konkursu Chóralnego A Cappella w Londynie w 2017 r. organizowanego przez Petera Phillipsa, dyrektora The Tallis Scholars.
W kwietniu 2018 r. chór udał się do Ameryki Południowej, gdzie wziął udział w XII Festival Internacional de Música Renacentista y Barroca Americana „Misiones de Chiquitos” w Boliwii i jako jedyny zespół z Europy Środkowej wykonał utwory w językach rdzennych Indian. W 2019 r. chór wziął udział w Międzynarodowym Kongresie Biblistów w Rzymie, gdzie zapewnił oprawę muzyczną Mszy św. w Bazylice św. Piotra i zaśpiewał koncert w kościele św. Ignacego.
Dzięki wspomnianemu Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej, obok czterech innych zespołów, Dysonans wystąpił w czwartej edycji Grand Prix Polskiej Muzyki Chóralnej im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu w listopadzie 2022 roku. Najnowszym nagraniem chóru jest płyta Ring Christmas Bells, wydana w 2021 roku.