Chór kameralny DYSONANS powstał jesienią 1991 r. Tworzą go studenci i absolwenci poznańskich wyższych uczelni. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Promocji Kultury CANTAMEN. Jego kierownikiem artystycznym jest prof. dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Repertuar chóru Dysonans to przede wszystkim utwory a cappella z okresu renesansu i baroku, współczesne kompozycje polskich i zagranicznych twórców, opracowania chóralne muzyki rozrywkowej oraz barokowe formy wokalno-instrumentalne. Chór Dysonans stale koncertuje w Poznaniu i Wielkopolsce. Odbył również kilkanaście podróży zagranicznych m.in. do Niemiec, Francji, Włoch, Szwecji, Szwajcarii, Czech, Serbii i Holandii. Zespół był wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych konkursach chóralnych: 2012 – Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi; 2012 – III nagroda w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini we Włoszech; 2011 – Grand Prix w konkursie „Musica Sacra” oraz Złoty Dyplom w konkursie chórów na XLVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Międzyzdrojach; 2010 – I nagroda w konkursie chórów na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi; 2008 – I nagroda na IV Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej. W 2014 roku chór Dysonans, jako jedyny polski zespół, brał udział w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chórów a cappella w Londynie, któremu przewodniczył Peter Phillips, dyrektor zespołu The Tallis Scholars.

W lipcu 2016 roku Chór Kameralny Dysonans zdobył trzy nagrody na 55 konkursie pieśni chóralnej w Gorycji: 1. miejsce w kategorii muzyki barokowej, 2. miejsce w kategorii muzyki renesansowej, 5 miejsce w klasyfikacji Grand Prix, a dla dyrygentka, Magdalena Wdowicka-Mackiewicz została wyróżniona nagrodą za program o najwyższych walorach artystycznych.

W czerwcu 2017 roku chór Dysonans drugi już raz wziął udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chórów a cappella w Londynie. Zespół nie tylko dotarł do finału, ale miał też okazję spotkać się z Arvo Pärtem, estońskim, niezwykle uznanym kompozytorem pięknej, mistycznej muzyki.