Historia zespołu sięga 1991 r., kiedy grupa młodych ludzi postanowiła założyć chór. Nazwali go prowokacyjnie i trochę z przekory Dysonans. Nazwa ta przetrwała do dziś i stanowi pewnego rodzaju motto zespołu, ponieważ dysonans to nie tylko określenie muzycznego zjawiska, ale również napięcie, energia potęgująca emocje. Takie są właśnie interpretacje chóru – dynamiczne, emocjonalne, wysoko oceniane nie tylko za technikę, lecz także za ekspresję wykonań. Dziś Chór Kameralny Dysonans to zespół z tradycjami i doświadczeniem, ale stale poszukujący nowych wyzwań i inspiracji.

Zespół działa przy Stowarzyszeniu Promocji Kultury Cantamen. Koncertuje w niemal wszystkich krajach Europy i bierze udział w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach chóralnych, takich jak: Legnica Cantat, Rimini International Choral Competition, Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo, Concorso Internazionale di Canto Corale Seghizzi Gorizia, London International A Cappella Choir Competition. Chór Kameralny Dysonans jest laureatem licznych nagród. Do najnowszych osiągnięć zespołu należą: I Nagroda w kategorii Barok, II nagroda w kategorii Renesans oraz nagroda specjalna za program o najwyższych walorach artystycznych na 55. Concorso Internazionale di Canto Corale Seghizzi Gorizia w 2016 r., a także udział w ścisłym finale organizowanego przez Petera Phillipsa, dyrektora The Tallis Scholars – London International A Cappella Choir Competition w 2017 r. W kwietniu 2018 r. chór odbył podróż do Ameryki Południowej, gdzie wziął udział w XII Festival Internacional de Música Renacentista y Barroca Americana „Misiones de Chiquitos” w Boliwii i jako jedyny zespół z Europy Środkowej wykonał utwory w językach rdzennych Indian.

Repertuar Chóru Kameralnego Dysonans jest bardzo szeroki. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki dawnej, sięga również po kompozycje współczesne, a także popularne. Ma w swoim dorobku kilka prawykonań, uczestniczy w wykonaniach form wokalno-instrumentalnych. Współpracuje z orkiestrami: Arte dei Suonatori, Collegium F, Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych.

Od początku dyrygentem Chóru Kameralnego Dysonans jest prof. dr hab. Magdalena Wdowicka-Mackiewicz, wykładowca i kierownik Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.